Terapie pedagogiczne

Artykuły z czasopism

1.      Barankiewicz J., Socjoterapia w edukacji wczesnoszkolnej jako pomoc dziecku nieśmiałemu, „Życie Szkoły” 2017, nr 3, s. 23-25.

2.      Dębicka I., Zastosowanie muzykoterapii aktywnej w kształtowaniu funkcji manualnych dzieci, „Nauczanie Początkowe” 2008/2009, nr 4, s. 55-60.

3.      Grenda I., Elementy muzykoterapii w przedszkolu, „Wychowanie w Przedszkolu” 2017, nr 1, s. 54-56.

4.      Kłysz-Sokalska N., Muzykoterapia, choreoterapia oraz terapia tańcem i ruchem jako forma profilaktyki zaburzeń emocjonalnych dzieci w młodszym wieku szkolnym, „Problemy Opiekuńczo-Wychowawcze” 2017, nr 2, s. 18-23.

5.      Newlaczyk A., Logorytmika – terapia szkoły europejskiej, „Życie szkoły” 2009, nr 1, s. 20-21.

6.  Wyględowska E., Dziecko dyslektyczne z zaniżoną samooceną w bibliotece szkolnej, „Biblioteka w Szkole” 2009, nr 5, s. 8-10.

Wydawnictwa zwarte

1.      Arteterapia, od rozważań nad teorią do zastosowań praktycznych, red. W. Karolak, B. Kaczorowska, Wydawnictwo Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej, Łódź 2011.

2.      Arteterapia w medycynie i edukacji, red. W. Karolak, B. Kaczorowska, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej, Łódź 2008.

3.      Bogdanowicz M., Kisiel B., Przasnyska M., Metoda Weroniki Sherborne w terapii i wspomaganiu rozwoju dziecka, WSiP, Warszawa 1996.

4.      Franczyk A., Krajewska K., Skarbiec nauczyciela-terapeuty (na bazie własnych doświadczeń z pracy terapeutycznej) czyli Od programu do realizacji, propozycje rozwiązań pracy terapeutycznej prowadzonej z dziećmi w wieku przedszkolnym o specyficznych i specjalnych potrzebach edukacyjnych, "Impuls", Kraków 2011.

5.      Gąsienica-Szostak A., Muzykoterapia w rehabilitacji i profilaktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003.

6.      Handford O., Karolak W., Mandala w arteterapii, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej, Łódź 2008.

7.      Handford O., Karolak W., Zabawa (z) przedmiotami w twórczym rozwoju i arteterapii, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej, Łódź 2008.

8.      Hunter M. E., Hipnoterapia : twórcze podejście, GWP, Gdańsk 2000.

9.      Kaja B., Zarys terapii dziecka, metody psychologicznej i pedagogicznej pomocy wspomagającej rozwój dziecka, Akademia Bydgoska im. Kazimierza Wielkiego Wydaw. Uczelniane, Bydgoszcz 2001.

10.  Karolak W., Mapping w twórczym samorozwoju i arteterapii, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej, Łódź 2006.

11.  Karolak W., Rysunek w arteterapii, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej, Łódź 2005.

12.  Konieczna E. J., Arteterapia w teorii i praktyce, "Impuls", Kraków 2004.

13.  Kronenberger M., Muzykoterapia : wykorzystywanie technik aktywnych i receptywnych w profilaktyce stresu, Global Enterprises, Łódź 2004.

1. Kulisiewicz B., Dogoterapia we wspomaganiu nauki i usprawnianiu techniki czytania, „Impuls”, Kraków 2009.
  2. Niesłuchowska A., Bajki i opowiadania w terapii i psychoedukacji dzieci, "Iwanowski", Płock 2006.
  3. Od systemu terapeutycznego do interwencji, red. Ł. Kaczmarek, A. Słysz, E. Soroko, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Poznań 2006.
  4. Oster G. D., Gould P., Rysunek w psychoterapii, GWP, Gdańsk 2002.
  5. Palorames S., Schilling D., Winch C., Skrzynia skarbów : ćwiczenia grupowe, Fraszka Edukacyjna, Warszawa 2008.
  6. Psychoterapia bez tajemnic, podstawowa wiedza i praktyczne wskazówki, red. L. Grzesiuk, R. Styła, Difin, Warszawa 2009.
  7. Psychoterapia, podręcznik akademicki. 2, Praktyka, red. L. Grzesiuk, Eneteia Wydawnictwo Psychologii iKultury, Warszawa 2006.
  8. Psychoterapia, podręcznik akademicki. 3, Badania i szkolenie, red. L. Grzesiuk, Eneteia Wydawnictwo Psychologii i Kultury, Warszawa 2006.
  9. Socjoterapia, praca zbiorowa, red. K. Sawicka, Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej Ministerstwa Edukacji Narodowej, Warszawa 1999.
  10. Socjoterapia w pracy z dziećmi i młodzieżą, programy zajęć, red. E. Grudziewska, Difin, Warszawa 2015.
  11. Stadnicka J., Terapia dzieci muzyką, ruchem i mową, WSiP, Warszawa 1998.
  12. Terapia dzieci i młodzieży : metody i techniki pomocy psychopedagogicznej, red. I. Dąbrowska-Jabłońska, "Impuls", Kraków 2008.
  13. Terapia pedagogiczna : scenariusze zajęć, red. V. Florkiewicz, Wydaw. Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej, Łódź 2007.
  14. Terapia pedagogiczna. T. 1, Wybrane zagadnienia, red. E. M. Skorek, "Impuls", Kraków 2004.
  15. Terapia pedagogiczna. T. 2, Zagadnienia praktyczne i propozycje zajęć, red. E. M. Skorek, "Impuls", Kraków 2004.
  16. Terapie wspomagające rozwój osób z autyzmem, red. J. J. Błeszyński, "Impuls", Kraków 2005.
  17. Tomczak J., Ziętara R., Kwestionariusz diagnozy i narzędzia badawcze w terapii pedagogicznej, "Impuls", Kraków 2009.
  18. Warsztaty edukacji twórczej, red. E. Olinkiewicz i E. Repsch, Wydawnictwo Europa, Wrocław 2004.